Vyberte stránku

Mezi nejčastější obličejové afekce patří akné, rosacea a periorální dermatitida.

Akné

Acne vulgaris představuje chronické, zánětlivé, neinfekční a multifaktoriální onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů. Nejvíce postižení bývají mladí v pubertálním věku. Zánět vzniká ucpáním sebaceózního folikulu, k čemuž dochází kvůli mnoha vlivům. Patří mezi ně genetické vlivy, hormonální vlivy, nebo poruchy keratinizace. Podstatnou roli hraje mastná pleť nebo bakterie v pórech.

Hlavní podmínkou úspěšné léčby je dodržování režimových opatření. Léčebný efekt bývá zřejmý až po delší, pravidelné léčbě.
Mezi režimová opatření patří mechanické čistění pleti, neodmašťovat pleť zcela, vyhnout se komedogenním přípravkům a pleť neškrábat a nemačkat. Pozitivně proti vzniku akné také působí péče o pleť pomocí vhodných kosmetických přípravků.
K lokální léčbě se používají retinoidy, benzoylperoxid, kyselina azelainová nebo antibiotika.
Retinoidy mají keratolytické a komedolytické účinky. Benzoylperoxid má především antimikrobiální účinek. Kyselina azelainová působí protizánětlivě, komedolyticky a antibakteriálně. K celkové léčbě se používají antibiotika nebo izotretinoin.
Další léčebné metody zahrnují využití laseru, který v sobě spojuje možnost snížení poruch rohovění a regulaci nadměrné sekrece mazových žláz. Dále je možné využít chemický peeling.

Rosacea

Jedná se o chronické, zánětlivé onemocnění obličeje, které nejčastěji postihuje osoby středního a staršího věku. Častěji postihuje ženy. Mezi vlivy vzniku patří genetika či typ kůže. Nelze však vyloučit vliv onemocnění trávicího traktu (při infekci způsobené Helikobakterem pylori) nebo hypertenze. Průběh dále zhoršují různé vnější vlivy, např. prokrvení obličeje při konzumaci alkoholu nebo teplých nápojů. Zhoršení též vyvolávají lokální kortikosteroidy nebo UV záření.

Prevencí je fotoprotekce, vyhýbání se působení vysokých teplot nebo mrazů a správné režimové návyky, především omezení aktivit s nadměrným pocením a třením. Dále se doporučuje omezit konzumaci kořeněných a pikantních jídel a zvýšený příjem alkoholických nápojů nebo nápojů s vyšším obsahem kofeinu.

V rámci lokální terapie se používají léčiva s metronidazolem nebo antibiotiky. Dále se lokálně aplikují dehtové a sirné pasty. U těžkých forem se využije celková terapie, nasazují se chemoterapeutika (metronidazol), či antibiotika (tetracyklin nebo makrolidová atb) nebo retinoidy (izotretinoin). V případě infekce Helikobakterem pylori je indikována léčba této infekce u gastroenterologa. Neměli bychom však opomenout péči o pleť vhodnými kosmetickými přípravky. V neposlední řadě je možná chirurgická léčba za použití laserů a elektrochirurgických metod.

Periorální dermatitida

Dermatitis perioralis je chronické, recidivující onemocnění postihující především ženy a malé děti. Projevuje se dráždivou vyrážku v obličeji, která nejvíce postihuje okolí úst a očí. Příčina onemocnění není jednoznačná, obvykle se však dle anamnézy usuzuje vliv některých kosmetických přípravků nebo zevních steroidních léčiv. Jedním z dráždivých elementů může být i zubní pasta obsahující fluor.

Léčba vyžaduje trpělivost a důslednost pacienta. Spočívá v dlouhodobém vysazení nevhodných kosmetických přípravků a steroidních léčiv. Dále je třeba změnit hygienické návyky, první dva týdny není vhodné obličej jakkoliv mýt, ani vodou. Lokálně se používají přípravky s metronidazolem, antibiotika, nebo ichtamolem. V těžších případech se podává celková léčba ve formě chemoterapeutik (metronidazol) nebo antibiotik (tetracyklin nebo makrolidová atb). Léčbu lze podpořit antihistaminiky, která omezí nepříjemný pocit svědění.

Kam dál?

Botulotoxin typu A

Botulotoxin typu A

Botulotoxin-kouzlo skloňované ve všech pádech. Tak si zkusíme shrnout, co se postupně rozvinulo okolo jedu, který je velkým králem estetické medicíny. Popis příznaků tak zvané otravy klobásovým jedem najdeme již v lékařských záznamech v r. 1817. /J. Kerner/ Vlastní...

číst více
Chemický peeling

Chemický peeling

Chemický peeling představuje neinvazivní zákrok, který vede především k omlazení, projasnění a regeneraci pleti. Mimo jiné je pomocí chemického peelingu možno dosáhnout sjednocení barvy pleti a značné eliminace hyperpigmentace, zmenšení počtu jemných vrásek, zmenšení...

číst více