Vyberte stránku

Botulotoxin-kouzlo skloňované ve všech pádech. Tak si zkusíme shrnout, co se postupně rozvinulo okolo jedu, který je velkým králem estetické medicíny.

Popis příznaků tak zvané otravy klobásovým jedem najdeme již v lékařských záznamech v r. 1817. /J. Kerner/ Vlastní bakterie Clostridium botulinum byla poprvé izolována v roce 1895. Tato grampozitivní anaerobní bakterie produkuje botulotoxin, to je neurotoxin/ toxin s vazbou efektu na nervovém vlákně/. Rozeznáváme 8 typů botulotoxinu/A, B, C1, C2, D, E, F, G/Dosud je nejčastěji používán typ A, ale do budoucna se hodně očekává i od typu B a F a tímto směrem se také rozvíjí výzkum.

Vlastní botulotoxin typu A je protein o molekulové hmotnosti 150kDa je termolabilní, tedy jeho aktivitu významně ovlivňují teplotní podmínky.

K léčebnému použití botulotoxinu typu A došlo již v roce 1978. /Allan Scott/ První využití bylo v oblasti očního lékařství. Pomohl v řešení strabismu/šilhání/ tím, že díky působení tohoto neurotoxinu se podařilo uvolnit nadměrné svalové stahy a tím se podařilo zrušit patologické svalové přetažení očního bulbu. Zhruba od poloviny 80 let začal být využíván i v neurologii. Také zde se využívá schopnost botulotoxinu povolit svalový stah a omezit nadměrnou svalovou aktivitu. Nejdéle je tedy využíván v opthalmologii a neurologii.

První využití botulotoxinu typu A v oblasti estetické medicíny se datuje do roku 1992. /Carruthersovi/ Tehdy se poprvé tento materiál využil k omezení nadměrné mimické aktivity v oblasti glabely /tedy zóny mezi obočím/. Po aplikaci dochází k blokaci uvolňování acetylcholinu z nervových zakončení v ošetřeném svalu.

To prakticky znamená, že se povel ke stahu nepřenese z nervového zakončení na vlákna svalová a díky tomu zůstane sval povolený, hladký a tím není vyrýsovaná propadlá vráska mezi obočím. Také při aplikaci do oblasti čela byl patrný velmi dobrý efekt, tedy omezení nadměrného krčení frontální oblasti přinese vyhlazení čela, ale rozhodně nás o mimiku nepřipraví. Třetí nejoblíbenější lokalita s pěkným efektem vyhlazení je u zevních očních koutků-tak zvané kohoutí stopy. Další velmi oblíbenou indikací je omezení nadměrné potivosti. Perfektního efektu je dosaženo zejména v oblasti axil /tedy v podpaží/.

Botulotoxin A je v současné době dispozici jako lyofilizovaná substance. Před použitím je ji třeba naředit fyziologickým roztokem. Teprve takto připravený roztok je připravený k injekční aplikaci do svalů. Botulotoxin typu A se aplikuje tenkou jehlou, nitrosvalově a v sedě. Injekce jsou mnohočetné a aplikované množství v jednotlivých vpichách i celkové dávce se liší jednak v závislosti na lokalitě, zkušenosti ošetřujícího lékaře a také podle použitého preparátu.

V současné době jsou u nás k dispozici dva registrované preparáty. Americký BOTOX a evropský Dysport.

Princip působení mají samozřejmě stejný, ale přesto jsou zde patrné jasné odlišnosti. Velikost molekuly Botoxu je 900kDa, Dysportu pak 450 KDa. To ovlivní schopnost difuze látky do okolí místa aplikace. Znamená to, že větší částice se prostě vzdálí méně daleko od místa aplikace. To představuje rozdíl zejména v lokalitách, kde je velmi důležitá volba vzdálenosti aplikačního místa v ošetřené zóně. Podle mých zkušeností je to typicky vidět u zevních koutků očních-takzvané kohoutí stopy. Tady jednoznačně preferuji, aby hybnost materiálu byla co nejmenší a tím jsem omezila možnost difuze. To mi umožní minimalizovat možnosti vlivu na např. n. faciális. a tím minimalizuji rizika parézy /ochabnutí/ lícního nervu.

Podle mých zkušeností nastupuje efekt postupně do 14 dní u obou preparátů. Trvanlivost efektu je okolo 4-5 měsíců. U obou preparátů je třeba zůstat ve vertikální poloze /tedy nelehat si/ nejméně 4 hodiny po ošetření, aby nedošlo k nežádoucí migraci toxinu. U obou preparátů se nedoporučuje po dobu 48 hodin sauna, masáže a aktivní slunění ošetřované oblasti. Mýt a líčit se mohou pacienti bez omezení, prakticky ihned po ošetření.

Historicky je prvním preparátem Botox. Je také poměrně používanější v oblasti estetiky, a to nejen na americkém trhu. Podle dostupných údajů preferuje Botox 95 % pracovišť v USA. V EU pak je ve většině zemí je poměr preference botoxu a DYSPORTU zhruba 75 % botox-25 % Dysport. V současné době je k dispozici i preparát VISTABEL. To je botox v jiném dávkování. Tím chci, že po naředění fyziologickým roztokem se získá menší dávka čerstvého materiálu. To ocení zejména lékaři, kteří pracují sami a nemají tak velkou spotřebu materiálu.

 

Autor článku: MUDr. Miroslava Pelechová

 

Kam dál?

Dermatitidy

Dermatitidy

Mezi nejčastější obličejové afekce patří akné, rosacea a periorální dermatitida. Akné Acne vulgaris představuje chronické, zánětlivé, neinfekční a multifaktoriální onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů. Nejvíce postižení bývají mladí v pubertálním věku. Zánět...

číst více
Chemický peeling

Chemický peeling

Chemický peeling představuje neinvazivní zákrok, který vede především k omlazení, projasnění a regeneraci pleti. Mimo jiné je pomocí chemického peelingu možno dosáhnout sjednocení barvy pleti a značné eliminace hyperpigmentace, zmenšení počtu jemných vrásek, zmenšení...

číst více